Česko patří mezi levnější lokality. U nás 4 pokojový byt, v Británii za stejné peníze garsonka

4. ledna 2018

Dalo by se říct, že realitní trh v Evropě bude až na výjimky sjednocený. Opak je však pravdou.  Rozdíly jsou několikanásobné. Na jednom konci lze pořídit nemovitost za 200 tisíc eur o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pouhých 11 m2. Jaké jsou ceny u nás v porovnání s Evropou? 

Poradenská společnosti Deloitte vypracovala studii porovnávající ceny nemovitostí 19 zemí Evropy včetně Ruska a Izraele. Porovnávali nově i rozlohu nemovitosti, kterou si lidé mohou pořídit v té které jednotlivé zemi za 200 tisíc EUR. Průměrně si lidé za tuto cenu mohli ve větších evropských městech v loňském roce pořídit 89 m2 a napříč evropskými zeměmi 114 m2.

Ač v EU, každý na svém realitním písečku

I když Moskva patří k městům s nejdražšími rezidenčními nemovitostmi, je zde možné koupit si za 200 tis EUR plochu 276 m2. Následujíc Portugalsko, Maďarsko a Polsko, kde lze za stejnou cenu pořídit byt o rozloze 200 m2.

Česká republika, Holandsko, Německo, Belgie a Slovinsko se řadí mírně pod průměr evropských zemí, za 200 tisíc eur lze koupit byt se čtyřmi pokoji. Poměrně hůře jsou na tom Italové, Rakušané a Irové. Ti si nemohou dovolit ani evropský průměr. Ovšem nejhůře jsou na tom Britové, kteří si pořídí jen jednopokojový byt o velikosti 39 m2. K nejdražším lokalitám se řadí rovněž Francie či Izrael.

K vývoji cen nemovitostí u nás se vyjádřil Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky: „Meziroční růst cen bytových jednotek v uplynulém čtvrtletí nepolevil ve svém tempu. Byty dokonce zaznamenaly historicky nejvyšší meziroční růst od doby sledování HB INDEXu (Q1 2010). Nejrychleji rostly ceny bytů v Plzeňském, Zlínském a Královehradeckém kraji. U starších panelových bytů byl nárůst cen vyšší než v případě těch cihlových. Největší zájem byl na trhu o byty s užitnou plochou 56 – 75 m2,“

Od Londýna až po Debrecen

Z porovnání 57 hlavních evropských měst vychází jako nejdražší s neuvěřitelnou cenou 18 126 eur/m2 (téměř 490 tisíc korun) samotné centrum Londýna. Mnohem levnější, i když pro nás pořád nepředstavitelné, je bydlení mimo centra Londýna, kde průměrné ceny dosahují 8 575 eur/m2 (téměř 232 tisíc korun).

Druhým nejdražším městem Evropy je Paříž. Zde se ceny pohybují v průměru kolem 10,7 tisíce eur (290 tisíc korun) a kolem 8 tisíc eur (216 tisíc korun) za starší byty. Třetím nejdražším městem v řadě je Tel-Aviv s cenou za metr čtvereční přesahující 7 tisíc euro (189 tisíc korun).

Ve Francii poklesly ceny za luxusní nemovitosti

Navzdory nejdražším bytům v Paříži zaznamenal trh luxusních nemovitostí ve Francii pokles o 25 až 30 procent oproti období před třemi roky. Zvolení prezidenta Hollande se na tomto negativním vývoji podepsalo snad nejvíce. Hollande zavedl zvýšení daňového zatížení, které odradilo spoustu zahraničních investorů. Velký podíl měl též pád rublu. Z francouzského realitního trhu se díky tomu stáhli investoři z Ruska, kteří tvořili až 15 % kupujících.

Města střední a východní Evropy se tradičně řadí mezi ta levnější. Vůbec nejlevnější  byt lze pořídit za 997 eur za metr2 v maďarském Debrecénu.

I když se řadíme mezi levnější lokality Evropy, jedno prvenství přece jenom máme. Mezi zeměmi Visegrádské čtyřky jsme s cenou 52 tisíc EUR nejdražší. Cena je vysoká, ale pořád dostupná. Průměrný Čech si koupí nový byt o rozloze 70 m2 za 6,9 hrubého ročního platu, Němec může bydlet už za 3,3 hrubého ročního platu.

Ceny za nemovitosti stále porostou

Největší růst cen nemovitostí byl loni v Irsku (27 %). Hned za Irskem se drží Izrael s růstem 10,8 % a Španělsko s 10,6 %. Česko se s růstem o 3,6 % drží v těsném závěsu za Holandskem. Pomaleji pak rostly ceny v Německu (3,2 procenta) a Rakousku (0,3 procenta).

V Rusku a Itálii pokračovaly ale ceny v předloňském poklesu. Itálii poznamenal pouze nepatrný pokles cen, oproti tomu ruský trh nemovitostí poklesl až o 27 procent.

Pokles cen v Itálii potvrzuje i Petr Dufek z ČSOB: „Ne všude však panuje dobrá nálada a roste zájem nakupovat reality. Ceny nemovitostí v Itálii se už nyní dostávají na nejnižší úroveň za posledních sedm let.“

Dle zakladatele LUXURY properties Michala Macka je nyní ta nejvhodnější doba investic právě do ojedinělých nemovitostí v Itálii.

 

Zdroj:http://www.hypoindex.cz/ceny-bytu-cesko-dycha-na-zada-zapadni-evropy/

http://www.hypoindex.cz/poridte-si-nemovitost-ve-francii-ceny-stale-klesaji/

Mohlo by vás zajímat

Česko patří mezi levnější lokality. U nás 4 pokojový byt, v Británii za stejné peníze garsonka

4. ledna 2018

Co je podle vás známkou luxusní nemovitosti?

27. ledna 2016
nterview with Michal Macek_ DN

Jak vidí současný realitní trh Michal Macek, jednatel LUXURY properties?

29. ledna 2016