Co je luxusní lokalita?

17. ledna 2018

Luxusní lokalita je exkluzivní, výjimečná a není lehké ji získat. Proč?

Zvažujete pořízení si nového bydlení. Chcete si splnit svůj sen, bydlet po svém, bydlet jinak, odlišit se. Ať už máte rozhodnuto, zda si pořídíte byt nebo dům, určitě vás čeká zvažování lokality. Je třeba se zamyslet, co od vašeho nového bydlení očekáváte. Zda upřednostňujete centrum města nebo naopak jeho okraj, soukromí nebo máte rádi kolem sebe živo, jak důležitá je pro vás bezpečnost, blízkost přírody nebo jak blízko potřebujete mít občanskou vybavenost. Splnění si svého „snového“ bydlení určitě podtrhne lokalita. Lokalita to musí být výjimečná, luxusní, která určuje luxusní bydlení. Co tedy dělá lokalitu luxusní, čím se luxusní lokalita odlišuje od těch standardních a proč je tolik žádaná?

 Genius loci

Typické slovní spojení pro luxusní lokalitu. Toto místo vás musí nadchnout, okouzlit, má svoji specifickou atmosféru i historii. To vše se vytváří dlouhodobě. Genius loci v sobě skrývá spoustu nesčetných výhod. Už z dob minulých je pro ni také typické, že zde bydlí uznávané a známé osobnosti.

Soukromí, bezpečnost, charakter sousedních staveb

Zakládáte si na soukromí i bezpečnosti. Chcete mít klid a ne si vyčítat, že dnes vyjíždíte z garáže s jedním mercedesem a zítra s jiným. V luxusní lokalitě neřešíte závistivé pohledy sousedů, řešíte pouze sami váš rodinný rytmus. Jestli k vám jezdí firma na úklid nebo na čištění bazénu s polepeným firemním autem je rovněž každému sousedovi lhostejné. S malou pravděpodobností si postavíte nebo koupíte luxusní vilu mezi standardními vesnickými domky. Právě okolní domy vás přesvědčí, že jste se ocitli v luxusní lokalitě.

Příroda, výhled, relax, sportoviště

Žijete aktivně, pracovní vytížení je stále dost vysoké. Kde brát elán, energii a chuť? Čím si vyrovnat únavu z náročného dne? Únavu a případný stres odstraní příroda, zdravé ovzduší, dostatek sportovišť a jiných zařízení pro trávení volného času a relaxace. Oceníte,když nemusíte za svým oblíbeným sportem dojíždět v nervózním provozu, ale vše pro aktivity budete mít na dosah ruky. A jestliže se rozhodnete trávit volné chvilky v klidu svého domova, očekáváte, že budete obklopeni přírodou, která vám poskytne nejen krásné výhledy po okolí, ale ráno se  například budete budit za zpěvu ptáků.

Luxusní lokality ve velkoměstech

Bydlení v centru města je pro velkou část populace opravdu velmi lukrativní a výjimečné.V centru města se většinou jedná o luxusní byty, s výhledy na historické památky nebo jiné zajímavosti. Luxusní vily většinou tvoří část města, jsou jimi vyhlášené celé městské části nebo jen ulice. K městskému životu nepotřebujete auto, využíváte rozsáhlou síť městské hromadné dopravy. Občanská vybavenosti je snadno dostupná, naopak ještě můžete využívat služeb jiných městských částí, než bydlíte. K dispozici máte veškeré vymoženosti pro trávení volného času.

Luxusní lokality pro bydlení jsou v České republice zejména v Praze, Špindlerově mlýně a Karlových Varech. „V Praze se jedná o centrální části Prahy, jako jsou Vinohrady, Staré Město, Troja, kde je bydlení luxusní avšak městské. Za luxusní a tím velmi žádanou lokalitu jsou také považovány vilové čtvrti Hanspaulka, Průhonice, Kavčí Hory,“ jmenuje žádané lokality Michal Macek, zakladatel realitní kanceláře LUXURY Properties.

Venkovské bydlení s dopravní dostupností a občanskou vybaveností

Roste zájem o bydlení na venkově nebo v blízkosti velkých měst. Dobrá dostupnost na hlavní dopravní tahy nebo návaznost veřejné dopravy zvyšuje atraktivitu každé lokality. Dostupnost je jedním z hlavních znaků luxusní lokality.

Developerské projekty s luxusními nemovitostmi musí myslet na občanskou vybavenost. Nemohou nabízet luxusní vily bez veškerého denního zázemí, potom se nejedná o luxusní lokalitu. V jakékoli fázi vašeho života oceníte některé z dále jmenovaných zařízení, mateřská škola, základní i střední škola, zdravotnická zařízení alespoň se základními lékařskými službami, potravinové obchody, městský/místní úřad, sportovní zařízení,kina a každé další služby, které jsou ve vaší lokalitě přítomné.  Všechna tato zařízení vám zpříjemňují život a utvrzují vás v tom, že lokalita, kde bydlíte, je tím pravým luxusem.

Luxusní lokalita má i svoji specifickou, luxusní cenu

Úroveň a požadavky na bydlení se u nás zvyšují. Lidé si kladou větší nároky na svoje bydlení. Ten, kdo je hodně pracovně vytížený, volí většinou jako kompenzaci bydlení na luxusnějších místech, s veškerým komfortem vybavenosti a dostupnosti, s přírodou na dosah ruky.

„Ceny pozemků každým rokem stoupají, a to hlavně v Praze a ve větších městech. Najít dnes volnou stavební parcelu na dobrém místě či dokonce v prestižní lokalitě, které jsem zmiňoval, je velmi těžké. Tomu odpovídají i ceny, které se pohybují od 10 tisíc Kč/m2,“ dodává k cenám za pozemky Michal Macek. Jedním dechem k získání „místa“ v těch nejprestižnějších lokalitách doplňuje: „ Většinou se musíte smířit s koupí staršího domu a jeho případnou rekonstrukcí či jeho demolicí a stavbou nového domu případně delším hledáním volného pozemku.“ Další místa u nás, která splňují veškeré atributy luxusní lokality, je například vyhledávaná oblast Čeladné v Beskydech.

 

Mohlo by vás zajímat
nterview with Michal Macek_ DN

Jak vidí současný realitní trh Michal Macek, jednatel LUXURY properties?

29. ledna 2016

Česko patří mezi levnější lokality. U nás 4 pokojový byt, v Británii za stejné peníze garsonka

4. ledna 2018

Projekt Vily Troja získal hned dvě ocenění v soutěži Realitní projekt roku 2015

18. listopadu 2015